Abban várható bármiféle előrelépés, hogy dűlőre jussanak a Magyar Táncművészeti Egyetemmel?
A rektor asszony és a kuratóriumi elnök úr kedvesen meglátogatták a veszprémi nemzetközi balettversenyünket, és az Operaházban került sor a minap a klasszikus balett tanszék vizsgáira. Néhány hónapon belül teljes megoldás lehet, és ebben sokat segít a kinevezés biztonsága, távlata.
Egy sztrájkot túlélünk, egy irracionális fizetésemelésbe viszont mind belehalnánk”
És mi lesz a megoldás?
Újra össze kell kapcsolni a két intézményt, leírtam a pályázatban. Az a cél vezessen minket, ami a régieket, még ha más eszközökkel operáltak is. Mi ott állunk az út elején az öt-tíz éves kicsikkel, és a képzési út végén is, a tizenkilenc esztendős művészeket várva, a köztes időt töltik a diákok az egyetemen. Szerintem sikerülni fog megtalálni úgy az interfészt, hogy egyik intézmény se érezze a másiknak kiszolgáltatva magát. A növendék viszont legyen kiváló és lehetőleg magyar, és ha valóban az Opera az életcélja, akkor muszáj illeszkednie a Magyar Nemzeti Balett szakmai követelményeihez.
Sokszor előjön az a vád, hogy még mindig nem vagyunk az operajátszás tekintetében a másodvonalban sem. Mi hiányzik még ehhez? Sztárokat kéne vásárolni?
Ha néhány drága ügynöknél vásárolnánk külföldi énekeseket, karmestereket, rendezőket, akik az egész világot ellátják, onnantól fogva bizonyára lenne egyfajta hájp. De ez közpénzen vett sznobéria volna. Ehhez egyfelől rengeteg pénz kellene, másfelől meg kellene győzni engem annak a stratégiának az igazáról, amiben én nem hiszek: hogy a mienk nem különleges nemzeti operaház, hanem nemzetközi tucatház kell legyen, egy tehát a sok közül. Erről viszont meggyőzhetetlen vagyok, mert ha az egy szem operaházunkban nem kapnak extra lehetőséget magyar művészek, akkor elvesztettük az opera műfaját és felhordó iskolarendszerének ambícióját is – lám, a balettét most kell közösen visszaszerezni.
Vagyis nemzetközi összevetésben a minket illető helyen vagyunk ön szerint?
Balettben világszínvonalú, operában nagyon jó és jó produkciókat tudunk kiállítani, három csodálatos művészi tárunk van 500 zenekari, énekkari és balettművésszel, 300 gyermeket nevelgetünk kóruséneklésre és táncra, európai rangú infrastruktúrát építettünk, a világ egyik legszínesebb repertoárját visszük – miközben forrásunk szűk 18 százaléka az Opéra de Paris-nak! Akárki hadonászna mérőszalaggal, mégis mit akar méricskélni? Megjöttünk Bukarestből, ősszel megyünk vendégszerepelni a 2011 óta huszonhatodik országba, az Egyesült Arab Emirátusok és Kína után 2024-ben következik a huszonhetedik, Törökország, majd India és Japán újra. 200 első osztályú külföldi vendégművészt fogadtunk idehaza, és ötmilliárd forint bevételt termelünk csak idén, ami a teljes költésünk 27 százaléka. A messze a legmagasabb magyarországi helyárak mellett is 300 ezer fizető néző látogat hozzánk. Ezek egzakt adatok, és természetesen a hazai mezőny élén állunk, ennek a fényében újra legalábbis különös, hogy pont ránk tapadt a balsajtó. Ha ez is kevés, akkor javaslom a mérőeszköz újrahitelesítését. Az Opera történetének – minimum egyik – legerősebb évtizedét, kétezer ember munkáját és áldozatát ugyanis nem lehet elhazudni.
Erkel. Mindenfélét hallani róla. Ha úgy adódna, lemondana róla az Opera?
Sosem mondtam ilyet. Azt kell figyelni, mi mit mondunk, ugyanis az Erkel Színház bő hetven éve a Magyar Állami Operaház használatában álló játszóhely, és az is marad.
De csökkentené ott a jelenlétet?
A Városi Színház-modell azt jelenti, hogy 1950 előtt működött egy struktúra, amelynek keretén belül játszott az Operaház is, és voltak más, projektalapú minőségi események. Ezt most is lehetne így kortárs táncelőadásokkal, ültetett könnyűzenével, jazzel, néptáncgálákkal, nemzeti musicalekkel. Az Erkel Színház mint klasszikus hangversenyterem ugyancsak működjön.
Az Opera egyik legerősebb évtizedét nem lehet elhazudni”
Nem lenne ez konkurenciája a Müpának, a Budapesti Operettszínháznak, a Madách Színháznak vagy akár a Fonónak?
E kiváló intézményeknek mind megvannak a saját dolgaik, partnereik, bejáratott rendezvényeik, tudtommal nagy kihasználtsággal működnek.
Azt kell észrevennünk, hogy annál azért többet játszik egy szimfonikus zenekar, mint ahányszor befér a többi budapesti koncerthelyszín naptárjába. Az Erkelnek kiváló az atmoszférája, a legjobb akusztikájú magyar termek egyike, és 1750 ülőhellyel esélyt kínál a gazdasági racionalitásnak és a szociális érzékenységnek is. Korábban ezt kulturális alapellátásnak hívtuk, az Erkel ennek is terepe. Most is sok programot rendezünk ott, sőt egyre többet, viszont a részleges átépítést és fűtés-korszerűsítést, klimatizálást legkésőbb 2026–27 táján csak meg kellene oldani. A terveket készítjük.
Mit értett az alatt, hogy az Operaház felújítása „összecsapott munka” volt?
Komolyan veszem a pályázatot és a társulati ülést is: „lehallgatókészülékek” árnyékában lehetetlen élni, munkát végezni. Őszinte és igaz szöveget kell írni, mondani, megtisztelni vele a kollégákat, nem pedig elnagyoltat, mézesmázost, megúszóst vagy hazugot. Ráadásul ők is rálátnak a saját területeikre. A két fiam bérmálásakor odahaza még az utolsó percekben is egy létra tetején csavaroztam. Kész lett, csak alig – és még ma is javítgatjuk. Nincs ez másként egy közpénzen működő operaháznál sem. Van az „ej, ráérünk arra még” időszak, és azután rögtön az „Úristen, itt a dátum” című. A képmutató sajtóhecc itt is az igazmondást „jutalmazza”. Mindegy, se azért nem fogok bocsánatot kérni, mert megnyertem a pályázatot, se azért, mert végrehajtom, ami benne áll – és azért se, mert igazat beszélek.
Európai szinten elképesztő összegeket költ a kormány a kulturális életre. Mit gondol, fenntartható ez?
Ha ez elszáll, minden el fog. A kulturális háló annak az életét is látensen összefogja, aki nem is hallott róla, nem érzékeli. Ugyanis azt fogja össze, aki őt összefogja: az orvost, a pedagógust, a bírót, a közgazdászt – és a magaskultúra nem is par excellence értelmiségi világ. Egyébként a támogatás volumene nem annyira kirívó, mert sok országban adókedvezmények révén további indirekt állami források áramlanak a magánszféra befizetése mentén, s ha azzal együtt nézzük, nem esett túlzásba a magyar kormány. Például az Opéra de Paris mienkhez képest hatszoros költségvetésének a támogatási része is többszörös, a mecénási-adókedvezményi bevétele és a jegybevétele is, tiszta sor.
Mit gondol a napjainkban újra felizzó kultúrpolitikai csörtékről, például a Rákay Philip és Nagy Ervin között nemrég kirobbant szóváltásról?
Philip kiemelkedő televíziós tehetségét közelről ismerem, évekig dolgoztunk élő műsorokban. Nagy Ervint mint színészt kedvelem. Számára az a rossz hírem van, hogy ő előadóművész, tehát médium: mennél inkább színpadra viszi a magánvéleményét, annál jobban csökken a színészetének az értéke. Nulla összegű játszma, aki politikus, az nem színész többé. Egy producer ennél sokkal szabadabb.
Szárnyra kaptak különféle feltételezések. Ön szerint van rá esély, hogy Nagy Ervint Volodimir Zelenszkij mintájára felépítenék, és megalkotnák az ellenzék vezéregyéniségét?
A mi buborékunkban Zelenszkij orosz balettművész, keresztneve Igor, az orosz invázióig a pompás müncheni opera balettigazgatója – tragikomikus, hogy Putyin második lányának a férje, unokájának apja ezzel a névvel… De visszatérve a kérdésre: az ukrán Zelenszkijt nem tudjuk könnyen megítélni, mert nem élünk ott, számunkra nem színészből bábozódott elnökké, eleve úgy ismertük meg. Nagy Ervint viszont egy ország fogadta el népszerű művésznek – és ez hatalmas érték, amit meg kellene őriznie. Ha kihajítja, attól még nem lesz komolyan vehető politikus. Mélyen hiszem, hogy a jó politikus nem tudás nélküli, hanem éppen poliglott, és még integrálni is képes személyiség. Ugyan a politikusságot is el lehet játszani, se egy intézmény, se egy ország vezetését nem lehet puszta szerepként felfogni – és ezen a színpadon tilos a külföldi rendező.
Ókovács Szilveszter
1969-ben született Veszprémben. Operaénekes, zenekritikus-publicista, rádiós és televíziós műsorvezető. 1997-ben végzett a Liszt Ferenc Zeneakadémián mint operaénekes, énekművész és művésztanár. 2001 és 2005 között az Opera igazgatóságának tagja, 2005-től a Hír TV főmunkatársa. 2010-ben a Duna TV vezérigazgatója, 2011-től a Magyar Állami Operaház kormánybiztosa, majd 2013-tól főigazgatója. 2023 májusában újraválasztották. Nős, négy gyermek édesapja.
Nyitókép: Mandiner / Földházi Árpád